Spotkania w Rudzie Ślaskiej

SOCRATES COMENIUS
ruda1
 ruda3 ruda4

W listopadzie 2010 roku za pomocą platformy e-twinning zawiązała się grupa 7 krajów pragnących współpracować w ramach programu Comenius nad projektem  „Nie jesteśmy inni -pobawmy się razem!” . W projekcie będą brały udział szkoły podstawowe z następujących krajów:
Włochy (Sycylia)
Bułgaria (Sofia)

Grecja ( Tessaloniki)
Belgia
Chorwacja
Hiszpania (Walencja)
Polska ( Ruda Śląska)
W dniach 6-9 lutego 2011 w naszej szkole odbędzie się wizyta przygotowawcza przyszłych szkół partnerskich z powyższych krajów mająca na celu dopracowanie szczegółów projektu, napisanie wspólnego formularza aplikacyjnego o grant .
Ostateczna decyzja w sprawie przyznania nam środków finansowych zapadnie w lipcu 2011.
Ne czekając na decyzje na szczeblu międzynarodowym, nasza grupa szkół partnerskich już zaczęła działania. Powstała strona internetowa projektu, na której są umieszczone flagi krajów a także mapy z umiejscowieniem szkół współpracujących ze sobą.
Można zajrzeć na tę stronę i obejrzeć zdjęcia ze szkół partnerskich.
Strona jest ciągle w rozbudowie, zajmuje się nią nauczyciel ze szkoły Belgijskiej: web.mac.com/cycle4isj .
Dnia 27.10.2006 odbyła się w szkole uroczystość z okazji rozpoczęcia współpracy międzynarodowej w ramach programu Socrates Comenius. Program jest realizowany przy wsparciu finansowym Wspólnoty Europejskiej i ma tytuł “Europejski Plac Zabaw”. Będziemy go prowadzić wspólnie ze szkołami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii i Danii. W tym dniu również nasze szkoły partnerskie uroczyście rozpoczęły program. Symbolem było wypuszczenie w powietrze setki kolorowych balonów. Zakupiono maskotkę programu- słonia Sokratesa, który towarzyszyć nam będzie w naszych działaniach i będzie promować projekt.

Wizyta szkół zaprzyjaźnionych w Polsce

ruda2

W ramach projektu Comenius ” Europejski Plac Zabaw” przebywało u nas 18 nauczycieli ze szkół, z którymi współpracujemy już trzeci rok.Nauczyciele zwiedzili naszą szkołę, rozmawiali       z uczniami i nauczycielami, zjedli lunch na szkolnej stołówce, odwiedzili nasz plac zabaw wraz z Kącikiem Ekologiczno-Europejskim, w którym znajdują się krzewy-symbole krajów partnerskich zasadzone w zeszłym roku podczas Europejskiego Dnia Ziemi i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia przy głazie z flagami ich krajów. Do fotografii pozowały też maskotki szkół partnerskich. Goście wpisali się też do Kroniki Comeniusa i obejrzeli prezentację multimedialną o działaniach               w naszej szkole. W ramach promocji regionu goście zwiedzili pałac w Pszczynie, byli na Równicy, jechali wozami z pochodniami doliną Czarnej Wisełki i piekli kiełbaski przy ognisku przy muzyce kapeli góralskiej. Odwiedzili też Zabytkową Kopalnię Węgla “Guido” w Zabrzu oraz Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, zjedli obiad w pięknym pałacu w Świerklańcu. Część nauczycieli pojechała też do Muzeum w Oświęcimiu i do Krakowa. Goście byli zachwyceni pobytem w Polsce i zapewniali, że wrócą tu jeszcze, aby zwiedzić większy kawałek naszego kraju.