Spotkania w Irlandii

WIZYTA W IRLANDII

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

irlandia

W dniach 24-29 maja 2008 odbyła się wizyta uczniów i nauczycieli szkół współpracujących w projekcie Comeniusa w Irlandii. Tym razem sześcioro uczniów z naszej szkoły mogło pojechać na wizytę, spotkać się i zaprzyjaźnić z dziećmi z innych szkół, zobaczyć, jak wygląda szkoła podstawowa w Rathcormac i poćwiczyć używanie języka angielskiego w ” naturalnych” warunkach. Zwiedziliśmy zamek w Blarney, gdzie trzeba pocałować słynny kamień elokwencji     i piękny, tajemniczy park wokół niego. Spacerowaliśmy po drugim pod względem wielkości   mieście Irlandii- Cork. Płynęliśmy statkiem w Kinsale , byliśmy na plaży w Garrethstown                  i zwiedziliśmy jaskinie w Mitchelstown. Oglądaliśmy przepiękny pokaz tańców irlandzkich i słuchaliśmy muzyki irlandzkiej. Potem wszyscy uczyli się tańców irlandzkich i wspólnie tańczyli. W szkole podstawowej w Rathcormac powitano nas flagami wszystkich krajów uczestniczących w programie Comenius. Oglądaliśmy klasy i uczestniczyliśmy w lekcjach, odpowiadaliśmy na pytania dzieci, wymienialiśmy listy. W szkole uczy się 200 dzieci w wieku 4-12 lat. Mundurki są obowiązkowe. Wszyscy uczą się narodowych tańców irlandzkich i gry na flecie. Dzieci z Polski, Anglii i Irlandii razem bawiły się i grały na boisku. Poznaliśmy narodową grę Irlandczyków, w którą grają wszyscy- hurling. Graliśmy też w kręgle. Podczas wyjazdów, spotkań i zabaw dzieci poznawały się wzajemnie i nawiązywały kontakty. Wrażenia z wyjazdu są niezapomniane, zwłaszcza, że niektórzy pierwszy raz mieli okazję lecieć samolotem i rozmawiać w języku angielskim z obcokrajowcami.