Spotkania w Danii

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

dania

W dniach 21- 27 pażdziernika 2011r. odbyła się pierwsza z zaplanowanych wizyt w szkołach partnerskich. Pani dyrektor Małgorzata Gerstel i koordynator szkolny pani Barbara Galwas odbyły długą podróż do miejscowości Oksboel na zachodnim wybrzeżu Danii. Towarzyszył im w tej podróży nasz słoń Sokrates- maskotka programu, która wzbudziła wielką sympatię i zainteresowanie. Na miejscu, w szkole podstawowej Blaavandshuk, nasz słoń spotkał się z innymi maskotkami , przedstawicielami szkół z Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemiec. W Blaavandshuk Skole uczy się 660 uczniów w wieku od 5-16 lat. Szkoła znajduje się w pięknym lesie, składa się z kilku budynków, w jednym uczą się najmłodsze dzieci, w innym- starsze, a w jeszcze innym- dzieci z problemami w nauce i w zachowaniu. Przerwy spędza się na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Gumowce i nieprzemakalna odzież to niezbędne wyposażenie ucznia! Zwiedziliśmy duże, przestrzenne sale lekcyjne z osobnymi toaletami i szatniami dla każdej klasy, obszerne korytarze z komputerami do dyspozycji uczniów, sale do nauki gotowania, szycia, stolarstwa, ogromną bibliotekę , miejsce na teatr, dużą stołówkę i mnóstwo innych rzeczy. Dzieci przyjeżdżają do szkoły na rowerach. Czas wolny spędzają w klubach młodzieżowych, w których jest całe niezbędne wyposażenie. Jeden z takich klubów co roku wyjeżdża na narty do…. Zakopanego! Dużo rozmawialiśmy z nauczycielami i uczniami. Wszyscy nauczyciele mówili po angielsku, a uczniowie… no cóż, było różnie, zwłaszcza, że rozpoczynają naukę języka angielskiego dopiero w piątej klasie. Ich nauczyciele tłumaczyli nam pytania uczniów na język angielski. O co pytali nas duńscy uczniowie? O której godzinie rozpoczynają się lekcje u nas, jakie przedmioty są w szkole, co jemy i co robimy po lekcjach, czy nosimy mundurki….. W Danii nie noszą mundurków, za to w szkole angielskiej-tak. Pokazywaliśmy zdjęcia z dnia uroczystego rozpoczęcia programu Socrates w naszej szkole- bardzo podobały im się nasze balony, nasze dekoracje na sali gimnastycznej i nasze zielone drzewa przed szkołą. Zaplanowaliśmy następny rok współpracy a na ten rok zostało jeszcze wykonanie zdjęć naszego placu zabaw przed szkołą, wysłanie ich do koordynatora w Anglii i nagrywanie oraz fotografowanie gier i zabaw naszych uczniów na placu zabaw.