Comenius 2011-2013

SOCRATES -COMENIUS

p078_0_1 p078_0_2 p078_0_3 p078_0_4 p078_0_5 p078_0_6 p078_0_7 p078_0_8 p078_0_9

,, Nie jesteśmy różni- pobawmy się razem!”

Nasza Szkoła otrzymała z Unii Europejskiej grant na realizację projektu pt. “Nie jesteśmy różni- pobawmy się razem!” .Jest to projekt w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół  i obejmuje współpracę szkół podstawowych, w naszym przypadku z Belgii, Włoch, Francji, Grecji, Hiszpanii i Finlandii. Nasza szkoła jest koordynatorem programu. Niektórych koordynatorów ze szkół partnerskich poznaliśmy już w lutym , kiedy to odbyła się w naszej szkole wizyta przygotowawcza do tego projektu. Od września zaczynamy- i zapraszamy wszystkich do współpracy- uczniów, nauczycieli a także rodziców i instytucje lokalne.
Strona internetowa projektu to: web.mac.com/cycle4isj

BELGIA

p078_1_1 p078_1_2 p078_1_3 p078_1_4 p078_1_5 p078_1_6 p078_1_7 p078_1_8 p078_1_9 p078_1_10 p078_1_11 p078_1_12 p078_1_13

Wizyta w Belgii w dniach 16-20 listopada 2011r. 

W ramach programu Comenius- Partnerskie Projekty Szkół odbyła się pierwsza z zaplano-wanych wizyt. Dwoje nauczycieli i sześcioro uczniów naszej szkoły pojechało do szkoły partnerskiej do Belgii. Spotkali się tam z nauczycielami i uczniami z wszystkich szkół partnerskich : z Włoch, Hiszpanii, Grecji, Finlandii, Francji, Belgii. Poznawali szkołę, uczestniczyli w lekcjach, w formie zabawy poznawali miasto Libramont i jego okolice. Odbyła się także wycieczka do zamku i parku dzikich zwierząt w Bouillon i opactwa w Orvall. W czasie wizyty nauczyciele i uczniowie mieszkali w rodzinach belgijskich i zapoznawali się z życiem, zwyczajami mieszkańców Libramont. W szkole oglądaliśmy wystawę maskotek projektu Comenius, które przygotowali uczniowie z wszystkich krajów partnerskich. Nauczyciele w czasie spotkań pracowali nad projektem, omawiali kolejne wizyty i działania na dwa lata.
Zostały nawiązane przyjaźnie, udoskonaliliśmy umiejętność komunikowania się w języku angielskim umiejętność poznaliśmy inny kraj, jego kulturę i obyczaje.

WŁOCHY

p078_2_1 p078_2_2 p078_2_3 p078_2_4 p078_2_5 p078_2_6 p078_2_7

Wizyta we Włoszech-marzec 2012

W dniach 7-12 marca 2012 odbyła się druga z zaplanowanych wizyt w ramach programu współpracy szkół Comenius. Tym razem odwiedziliśmy naszą partnerską szkołę na Sycylii-         w miejscowości Gravina di Catania, położoną u stóp wulkanu Etna. Patronem szkoły jest Jan Paweł II i uczniowie naszej szkoły wykonali piękne albumy o naszym Papieżu, które podarowaliśmy w prezencie szkole. Czworo dzieci z naszej szkoły mieszkało w rodzinach włoskich, chodziły do szkoły i spędzały czas z rodzinami. Zwiedziliśmy szkołę, klasy, braliśmy udział w lekcjach, obejrzeliśmy występy uczniów w pięknych strojach ludowych. W sobotę mieliśmy wycieczkę do Katanii , do Muzeum Lawy i Produkcji Miodu. Dzieci zawarły nowe znajomości, poznały trochę inną kulturę, zwyczaje, język. Nauczyciele z 7 krajów partnerskich pracowali nad projektem, a zwłaszcza nad „ Księgą naszych szkół”, w której porównujemy nasze szkoły.

KONKURS

p078_2_1 p078_3_1 p078_3_2 p078_3_3 p078_3_4 p078_3_5 p078_3_6

Wycieczka po Rudzie Śląskiej i do Dream Parku w Ochabach.
W dniu 17 kwietnia 2012r. 46 dzieci z klas 1-6 , uczestników konkursu na Maskotkę programu Comenius, pojechało na wycieczkę finansowaną z funduszy unijnych.
Głównym celem wyjazdu było poznanie zabytków i ciekawych miejsc w naszym mieście, aby po powrocie do domu wykonać projekt, plakat lub rysunek na temat naszego miasta i wziąć udział w konkursie „Pokażmy nasze miasto Europie”, czyli szkołom partnerskim w projekcie Come-niusa : „Nie jesteśmy różni- pobawmy się razem!”
Zwiedziliśmy wiele ciekawych i naprawdę pięknych miejsc w naszym mieście a następnie pojechaliśmy do Dream Parku w Ochabach, co było dodatkową atrakcją tego dnia.
Obejrzeliśmy tam miniatury wielu sławnych budowli z całego świata i modele dinozaurów.
Byliśmy w Oceanarium Prehistorycznym, gdzie podziwialiśmy okazy prehistorycznych gadów .

 WIZYTA WE FRANCJI

p078_4_1

W dniach 23-27. maja 2012r, odbyła się wizyta we Francji w ramach projektu unijnego Comenius. Zarówno dla nauczycieli jak i uczniów spotkanie w Maurupt-le-Montois było niesamowitym przeżyciem, pełnym przygód i okazji do poznania nowej kultury i ludzi. Po przyjeździe na miejsce i powitaniu przez nauczycieli i rodziców uczniowie wyruszyli do swoich francuskich rodzin, w których spędzili kolejne 4 dni. Nazajutrz, po przyjeździe, zostaliśmy zaproszeni do miejscowej szkoły, gdzie uczniowie przywitali nas tańcem, śpiewem i grą na fletach. Po części artystycznej, w jednej ze szkolnych sal odbył się pokaz prezentacji na temat każdego z państw obecnych na spotkaniu. Po obiedzie, uczniowie wraz z nauczycielami odbyli specyficzną podróż po Maurupt-le-Montois, gdzie w ramach zabawy w podchody poznaliśmy okolicę. Następnie przedstawiciele wszystkich państw zostali przywitani przez władze miasta, które wyraziły swoje zadowolenie naszym przybyciem i stworzeniem dzieciom możliwości poznania innych kultur. Popołudniem dzieci wróciły do swoich francuskich rodzin, a nauczyciele rozpoczęli pracę nad udoskonalaniem projektu oraz przeprowadzili dyskusję na temat zrealizowanych już celów.
Kolejny dzień powitał nas słoneczną pogodą, która zachęciła wszystkich do wycieczki do Reims, największego miasta regionu Szampanii. Zwiedziliśmy przepiękną katedrę Notre Dame, odwiedziliśmy miejscową winiarnię, pola winogron oraz muzeum sztuki.
Ostatni dzień pobytu upłynął pod znakiem podróży do oddalonej o 25 kilometrów od naszej wioski miejscowości zwanej Der Lake. Poznaliśmy historię tej miejscowości oraz odbyliśmy przepiękny rejs po ogromnym jeziorze, które powstało z zalania trzech okolicznych wiosek. Dzieci podekscytowane i z uśmiechami na twarzy wróciły do swoich francuskich rodzin.
W niedzielny poranek, pożegnaliśmy naszych francuskich gospodarzy i wyruszyliśmy w powrotną podróż. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze mieście Nancy, by zobaczyć pomnik i miejsce sprawowania rządów Stanisława Leszczyńskiego – polskiego króla oraz księcia Lotaryngii. Wyjazd do Francji był udany, pełen przygód i pracowity.