ALFRED SZKLARSKI

alfred123

W szkolnej kronice zapisane zostały takie hasła:
,,Nasz patron – naszym wzorem”  oraz  ,,Program wychowawczy zakłada szacunek dla Patrona i wzorowanie się na nim”.

Obecnie patronem naszej szkoły jest Alfred Szklarski. Alfred Szklarski urodził się 21 stycznia 1912 r. w Chicago. Tam spędził dzieciństwo i ukończył polski szkołę.W 1926 r. przyjechał do Polski i kontynuował naukę w gimnazjum we Wrocławiu. Potem rozpoczął studia w Warszawie na Wydziale Dyplomatyczno -Konsularnym Akademii Nauk Politycznych, które ukończył w 1938 r.      W latach 1939-1945 był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po upadku powstania przeniósł się do Krakowa. Od 1945 r. zamieszkał W Katowicach, gdzie spędził resztę swojego życia. W 1946 r. zadebiutował pod pseudonimem Alfreda Bronowskiego powieściami: ,,Gorący ślad” i ,,Trzy siostry”. W 1947 r. opublikował utwory dla dorosłych: ,,Błędne ognie” i ,,Nie czekaj na mnie”. Dzięki grupie przyjaciół skupionych wokół Książnicy Polskiej w Mikołowie, która znała geograficzne zainteresowania i gawędziarski dar pisarza, powstała powieść dla młodzieży pt. ,,Tomek w tarapatach”, która nie jest zaliczana do serii książek o Tomku Wilmowskim. Seria ta została wydana następująco: 1957 r.-,,Tomek w krainie kangurów”; 1958 r.-,,Przygody Tomka na Czarnym Lądzie”; 1959 r.-,,Tomek na wojennej ścieżce”; 1961 r.-,,Tomek na tropach Yeti”; 1963 r.-,,Tajemnicza wyprawa Tomka” (powieść tą uhonorowano specjalnym wydaniem w systemie Braillea) W tym roku powstała również powieść fantastyczno- naukowa pt. ,,Sobowtór profesora Rawy”. 1965 r.-,,Tomek wśród łowców głów”; 1967 r.-,,Tomek u Źródeł Amazonki W 1968 r. pisarz otrzymał nagrodę ,,Orle Pióra”, przyznawaną przez czytelników ,,Płomyczka” i ,,Świata Młodych”. W telewizyjnej ankiecie sondażowej,,Sowy” otrzymał więcej głosów niż Karol May i Henryk Sienkiewicz. Trzy lata później został pasowany       z inicjatywy młodzieży na ,,KAWALERA ORDERU UŚMIECHU”. Stał się najpopularniejszym pisarzem dla młodzieży. Według żony pisarza ,,Pisanie książek dla dzieci – to było dla niego całe życie.” Otrzymał również nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży. W latach 1974-1977 powstała trylogia indiańska ,,Złoto Gór Czarnych”, a w 1988 r. ukazała się kolejna część -,,Tomek w Gran Chaco”.Wybitny twórca powieści dla młodzieży zmarł w Katowicach 4 kwietnia 1992 r. w wieku 81 lat. Po jego śmierci wydana została ostatnia część cyklu powieści, zatytułowana ,,Tomek w grobowcach faraonów”. Tomek Wilmowski jest postacią fikcyjną. Pisarz pragnął stworzyć postać młodego Polaka, który mógłby być wzorem dla współczesnej młodzieży.Kiedy w 1991 r. Alfred Szklarski przybył do szkoły na spotkanie z młodzieżą, nikt wówczas nie przypuszczał, że za kilka lat zostanie on ich patronem.